Notes from 1909 Show

DSCF6144_Pg32_33Names of exhibitors for 1909

and exhibition number

and entrance fees paid

s. d.
1.  Harry Gill, 16 Coppy Lane, Bramby, Leeds 4·0
2.  Iriving Whitworth, Cyprus St, Wakefield 4·0
3.  Herbert Ellis, Bricehill Cottage, Calder Grove 4·0
4.  F.W. Tattersall, 7 Freestone Terrace, Normanton 4·0
5.  Wm Tunnicliffe, Denby Dale Road, Wakefield 4·0
6.  Robert Robinson, Junction Lane, Horbury 4·0
7.  Wm Ellis, Jacob’s Well Lane, Wakefield 4·0
8.   John Taylor, Pinderfields Road,  “ 4·0
10. (sic)Joseph Wright, Hambleton St,    “ 4·0
11.  Charles Gill, Giggleston, 4·0
12.  Alfred Moorhouse, Cheapside, “ 4·0
14. (sic)Joshua Stansfield, Governor’s Yard, Eastmoor, “ 4·0
15.  Jesse Hardwick, Fawcett’s Yard, “ 4·0
16.  Wm Calvert, Sunny Bank, Wrenthorpe, “ 4·0
£2·16·0

[Page 33]

 

Subscribers’ names and amounts

contributed to exhibition for 1909

Mrs C.W. Wentworth, Wolley

1·1·0

Wakefield Paxton Society

1·1·0

J.W. Jaques

1·0·0

E.A. Brotherton MP

·10·6

Cr H.S. Childe

  ·5·0

James Brooke

  ·5·0

Mrs Whitworth

  ·2·6

Mrs  Wright

  ·2·6

Mrs Tattersall

  ·2·6

Mrs Tunnicliffe

  ·2·6

Alderman J.W. Saville

  ·2·6

Cr J.W. Harrison

  ·2·6

A. Pickard

  ·2·6

Robert Hartley

  ·2·6

E.A. Elvey

  ·2·6

Charles Driver

  ·2·6

John Bagnall

  ·2·6

T. Baines

  ·2·6

Carried frwd  £5·17·6

DSCF6145_Pg34_35[Page 34.]

Brot fwd          £5·17·6

L. Twigge & Son

    2·6

W.L. Lockwood

    2·6

A. Friend J.C.

    2·6

C.W. Carr

    2·6

O. Kilburn

    2·6

H. Wood

    2·6

T. Child

    2·6

T. Gosnay

    2·6

H. Nicholson

    2·6

J. Hodgson

    2·0

G. Milsom

    1·0

Fred Dyson

    1·0

Bowler & Co

    1·0

E. Pick

    2·6

  £7·7·6

 

[Page 35]

Schedule of prizes for the 74th Annual Exhibition held 29th May 1909 and following days.

 Pan of Six Rectified Blooms (run through)

 

Names of Winners

Names of Flowers

Bizarres

Byblomen

Roses

1. A. Moorhouse Wm Wilson  Fea
Paxton Fl
Trip to Stockport Fea
Besie Fl
Mrs Collier Fea
Mabel  Fl
2. J. Wright “         Fea
“         Fl
Bertha  Fea
Talisman  Fl
Modesty Fea
Aglaria Fl
3. I. Whitworth “         Fea
“         Fl
Trip to Stockport Fea
Lord Dennan Fl
Industry Fea
Mabel  Fl
4. H. Gill “         Fea
Masterpiece Fl
Bessie  Fea
Seedling  Fl
Annie McGregor Fea
Modesty Fl
5. J. Hardwick Paxton Fea
“          Fl
Bessie  Fea
“          Fl
Mabel  Fea
Aglaria Fl
6. H. Ellis “          Fea
“          Fl
Trip to Stockport Fea
Sylvester  Fl
Mrs Collier Fea
Mabel  Fl
7. R. Robinson Sulpher  Fea
Rd Yates Fl
Adonis  Fea
Mrs Hepworth Fl
Annie McGregor Fea
Modesty Fl
8. F.W. Tattersale Masterpiece Fea
Paxton  Fl
Queen of the May Fea
Bridesmaid Fl
Mabel Fea
Modesty Fl
9. J. Taylor Paxton  Fea
Dr Hardy Fl
Talisman  Fea
“       Fl
 “        Fea
Mabel  Fl
10. W. Calvert Wm Wilson Fea
Lord F. Cavendish Fl
Talisman  Fea
Lord Dennan Fl
Modesty Fea
“        Fl
11. J. Stansfield Paxton  Fea
“           Fl
Mrs Hepworth Fea
Mrs Cobden Fl
 “  Fea
“ Fl

DSCF6146_Pg36_37[Page 36]

Pan of Dissimilar Breeders (run thro)

1.    A. Moorhouse Wm Wilson
Lord F. Cavendish
Talisman
Leach’s Sarah
Annie McGregor
Mabel
2.    H. Ellis Wm Wilson
Masterpiece
Hepworth Seedling
Rosehill
Annie Mc Gregor
3.    R. Robinson Sir Josh Paxton
Lord F. Cavendish
Talisman
Storer’s 214
Mabel
Annie Mc
4.    J. Hardwick Paxton
Wm Wilson
Bridesmaid
Mrs Whittaker
      “
Industry
5.    I. Whitworth Cavendish
Paxton
Talisman
Jeannste
Mabel
Annie Mc
6.    J. Wright Cavendish
Wm Wilson
Bridesmaid
Talisman
Parker’s Pale Rose
Annie Mc
7.    C. Gill Sulphur
Cavendish
Hepworth’s Seedling
Industry
Mrs Longbottom
8.    J. Taylor Sulphur
Wm Wilson
Talisman
Mrs Whittaker
Mabel
Industry
9.    J. Stansfield       “
Paxton
George Hardwick
Unknown
Annie Mc
Mabel
10.    W. Calvert Cavendish
Wm Wilson
Mrs Whittaker
Talisman
Modesty
Industry

37.

 

Pan of Three Dissimilar Breeders (run thro:)

1.    H. Gill Alfred Lloyd Bridesmaid Annie McG
2.    R. Robinson Wm Wilson       “ Mabel
3.    A. Moorhouse       “ Talisman Rosehill
4.    H. Ellis Cavendish Vann Hounburgh Annie Mc
5.    J. Hardwick John Brooke Talisman       “
6.    I. Whitworth Goldfinder       “       “
7.    J. Wright Wm Wilson Mrs Whitworth Parker’s Pale Rose
8.    W. Calvert       “ Vann Hounburgh Modesty
10. C. Gill Cavendish Hepworth’s Seedling Industry
9.    J. Stansfield Paxton Sylvester Mabel
11.    J. Taylor Wm Wilson Talisman Annie Mc

 

 

Single Blooms – (8 deep)

Exhibitor to take more than two prizes in one class

 

Breeder – Bizarres

Byblomen

Roses

1.    H. Gill R. Robinson A. Moorhouse
2.    A. Moorhouse A. Moorhouse       do.
3.    R. Robinson J. Wright R. Robinson
4.    A. Moorhouse I. Whitworth F.W. Tattersall
5. J. Hardwick R. Robinson J. Hardwick
6.    H. Gill J. Wright H. Gill
7.    I. Whitworth H. Ellis J. Hardwick
8.    J. Wright J. Hardwick R. Robinson

DSCF6147_Pg38_39[Page 38]

Single Blooms – Flamed

Bizarres

Byblomen

Roses

1.    A. Moorhouse J. Hardwick A. Moorhouse
2.      “ I. Whitworth H. Ellis
3.    H. Ellis R. Robinson A. Moorhouse
4.    J. Wright I. Whitworth H. Gill
5.    J. Hardwick A. Moorhouse J. Hardwick
6.    J. Taylor J. Hardwick J. Taylor
7.    H. Gill H. Ellis J. Whitworth
8.    H. Ellis F.W. Tattersall F.W. Tattersall

 

do. Feathered

1.    J. Hardwick A. Moorhouse H. Gill
2.    I. Whitworth       “ A. Moorhouse
3.    J. Wright H. Ellis J. Wright
4.    C. Gill I. Whitworth H. Gill
5.    A. Moorhouse       “ A. Moorhouse
6.    H. Gill H. Gill J. Wright
7.    C. Gill J. Wright H. Ellis
8.    J. Hardwick     — J. Hardwick

Judges:

C.W. Needham Esqr

Mr T. Sporr

[Page 39]

Premier Prizes

Breeder: H. Gill with Alfred Lloyd

Flamed: A. Moorhouse “ Sir Joseph Paxton

Feathered: J. Hardwick “ Lord F. Cavendish

Three Ferns

1st J. Stansfield

2nd J. Taylor

One Fern

1st J. Stansfield

2ndJ. Taylor

Novice Class

Best pair of Flamed Feathered Blooms – any class

1. H. Ellis with Annie McGregor, Flamed and Modesty Feathered

Copper Kettle given by C.W. Needham Esq Hale, Cheshire

2. F.W. Tattersall with Sir Joseph Paxton, Flamed and Queen of the May Feathered

Flower and Fruit Stand given by Mr J. Stansfield Eastmoor, Wakefield

 Irving Whitworth

Hon: Secretary

[Page 40]
DSCF6148_Pg40_41

Schedule and Analysis of Prize Winners

Name 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th 11th £ s d
A. Moorhouse 6 6 2 1 3 1 10 7
R. Robinson 1 1 4 1 1 1 · 17 1
H. Ellis 2 2 1 1 3 1 · 16 8
I. Whitworth 2 1 3 2 1 2 · 16 7
J. Wright 1 3 1 3 2 1 · 16 2
J. Hardwick 2 1 6 1 1 3 · 15 10
H. Gill 3 3 4 1 · 15 4
J. Taylor 2 1 1 1 · 5 ·
W. Calvert 1 2 · 4 ·
J. Stansfield 2 1 · 3 6
C. Gill 1 2 1 · 3 7
F.W. Tattersall 1 3 · 3 1
3 Premiers · 7 6
3 Ferns · 5 ·
1 Fern · 3 6
£8 3 5

 

For basis of prizes see page 22

Kitty – 1d in the shilling for all above 4/-

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Comments are closed.